Warszawskie skarby.
Stolica kraju to miejsce, które każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, by móc poznać prawdziwą historię własnego kraju. Warszawa, miasto legenda, na nowo powstałe z gruzów jak „Fenix z popiołów”, miasto tradycji historycznych, kulturowych, ale tez miasto nowoczesności i postępu cywilizacyjnego.
W dniach 09-11 października 2023r. uczniowie klas VI- VIII mieli okazję odwiedzić te niezwykłe miejsca.
Pierwszego dnia zmierzyliśmy się z historią II Wojny Światowej – pobyt w Muzeum Powstania Warszawskiego zrobił na nas niesamowite wrażenie. Przez dwie godziny mogliśmy poczuć klimat życia mieszkańców Warszawy w tamtym tragicznym okresie, przemierzaliśmy ulice miasta kanałami, słuchaliśmy opowieści o bohaterach tamtego okresu i ich niezwykłym oddaniu dla miasta i ojczyzny. Obejrzeliśmy też fascynujący film z okresu powstania, gdzie mogliśmy posłuchać i zobaczyć młodych ludzi walczących z okupantem.
Po tej lekcji historii udaliśmy się na Krakowskie Przemieście, gdzie widzieliśmy Pałac Prezydencki. Pomnik słynnego wieszcza Adam Mickiewicza oraz Grób Nieznanego Żołnierza, odwiedziliśmy Warszawską Syrenkę. Podziwialiśmy piękno Zamku Królewskiego, a nad nami czuwał ze swojej kolumny król Zygmunt III Waza. To dzięki jego inicjatywie Warszawa stała się stolicą Polski.
Następny dzień rozpoczęliśmy od przejazdu Wisłostradą i słynną trasą W-Z oraz spacerem po nowoczesnej, współczesnej Warszawie, szklane „drapacze chmur” otaczały nas z każdej strony, a piękne , jesienne słonko cudownie się mieniło w szklanych oknach. Po spacerze czekała nas cudowna zabawa w Centrum Nauki Kopernik.. Już od progu witał nas Mikołaj Kopernik , z którym mogliśmy porozmawiać. Bawiliśmy się cudownie przy różnych stanowiskach naukowych, odkrywaliśmy zasady fizyki, chemii, matematyki, geografii, astrologii i wielu innych dziedzin naukowych, które są zastosowane w codziennych, zwykłych czynnościach. Czas minął nam bardzo szybko i wyruszyliśmy dalej na odkrywanie Warszawy, Po naukowych doświadczeniach przyszedł czas na odrobinę oddechu wśród przyrody... gdzie? na dachu... tak, tak, na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Cudowne miejsce do odpoczynku i relaksu. W jesiennej scenerii wyglądało uroczo, a wijąca się nieopodal Wisła mieniła się w blasku słońca. W drugiej części dnia czekały na nas kolejne niespodzianki.... Belweder i Łazienki Królewskie...Józef Piłsudski powitał nas ze swojego pomnika, a w parku czekał już Fryderyk Chopin. Park w Łazienkach o tej porze roku zaskakuje różnorodnością barw, ale najbardziej nas zdziwiła... wielkość karpi królewskich pluskających się w wodzie wokół słynnego pałacu na wodzie, przechadzające się pawie oraz... oswojone wiewiórki. Na koniec dnia odwiedziliśmy Muzeum neonów, które jeszcze nie tak dawno królowały na warszawskich ulicach. Przewodniczka po muzeum wyjaśniła nam czym są neony, do czego służą i jak działają. Obejrzeliśmy filmik w „Starym kinie” i podziwialiśmy zebrane tam eksponaty.
Zadowoleni, pełni wrażeń powróciliśmy do hotelu, by wypocząć i zebrać siły na ostatni dzień czekających nas atrakcji.
Rano po śniadaniu wyruszyliśmy pod Pałac Kultury i Nauki, który nadal jest jedną z najważniejszych atrakcji Warszawy i tam wszyscy czekaliśmy na przedostatnią już atrakcję..... „Złote Tarasy”.... galeria w centrum miasta. Po atrakcjach zakupowych odwiedziliśmy Wilanów, jedną z najpiękniejszych dzielnic stolicy oraz pałac króla Jana III Sobieskiego i jego żony Marysieńki. Pałac otoczony jest pięknymi ogrodami, w których można podziwiać różnorodność roślin. Po spacerze udaliśmy się do autokaru i ruszyliśmy w podróż do domu...
Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń, stolica naszego państwa to piękne miasto, które łączy w sobie dawną tradycję, kulturę i historię z nowoczesnością i duchem postępu.
Opiekunowie wycieczki : Adam Zdeb, Anna Olejnik- Rems, Agata Kowacz